0537 408 37 84

Yatırım Yapılacak Arsanın Özellikleri

Birikimini yatırım yaparak değerlendirmek isteyen çoğu insan riski minimuma indirmek ister. Minimum riski göz önüne aldığımız da en çok yatırımın araziye yapıldığını görüyoruz.

Özellikle gelişmekte olan ülkeler devletin de yardımı ile birçok arazisine yollar ve yapılar inşa etmektedir.

Eğer siz de yatırım amaçlı arsa almak isteyen kişiler arasında iseniz aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Arsa Yatırımı Yapacakların Dikkatine

1- İmar Durumuna Bakmayı Unutmayın!

İmar durumu arazinin değerini belirleyen en önemli kriterlerden biridir. Peki tam olarak ne anlamak gelmektedir?

İmar durumu, bir arsanın sınırları içerisinde olduğu bölgenin hazırlamış olduğu yönetmeliğe göre nasıl kullanılacağını ifade eder.

Daha açık bir ifade ile imar durumu, arsanın üzerine konut, fabrika, alışveriş merkezi vb. gibi yapıların yapılıp yapılamayacağını söyler.

İmar durumunu öğrenmek için arazinin bağlı bulunduğu belediyeye başvurabilirsiniz.

İmar Durumu Olmayan Arazilerin Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer bir bahçeye, tarlaya yatırım yapmak istiyorsanız şunlara dikkat ediniz,

  • Bahçenin kadastro yoluna cephesi olmasını öneriyoruz. Eğer bir arazinin yola cephesi var ise yapılaşmaya daha elverişli oluyor.
  • Genellikle imar durumu olmayan araziler köylerde bulunmaktadır. Bir köye yakın yatırım yapmak istiyorsanız, bölge halkının söylentilerini dikkate almayınız. Genellikle spekülatif söylemlerle fiyat yükseltmek isterler.

 2- Yatırım Araştırması Yapın

Arazi alacağınız bölgedeki yapılması planlanan yatırımları araştırmayı unutmayın. Özellikle devletin yapacağı yatırımlar uzun vadeli olacağı için burada sabır çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

AVM, havalimanı, üniversite, hastane, yol, raylı sistem gibi yatırımlar uzun dönemde gerçekleşirken, proje bitiminde çevrenin değerini artırmaktadır.

3- Araziler Sulama Bölgesinde Olmamalı

Satın almayı planlanladığınız arazinin su havzalarına yakın olmamasına dikkat ediniz. Genellikle dere ve göl gibi su bölgelerine yakın olan arazilere imar çıkması zordur.

4- Kentleşme Bölgelerine Yakın Olsun

Planlı kentleşmenin olduğu bölgelerdeki araziler en yüksek yatırım getirisine sahip olan arazilerdir. Genellikle yeni yapıların olduğu bölgelere orta ve üst gelirli insan gruplarının gelmesi ile birçok yapı da beraberinde gelmektedir. Böylelikle m2 başına düşen fiyat ivme kazanarak yükselmektedir.

5- Göç Bölgelerini Araştırın

Arazi yatırımı yapmak istiyorsanız aklınıza gelmesi gereken ilk sorulardan biri de, “Ülkemizden en çok hangi şehirler göç alıyor?” olmalıdır.

İş, savaş ve bölge güzelliği nedeniyle göç alan bölgelerdeki konut ve kamu alanlarına olan ihtiyacın artması neticesinde bölgedeki arazilerin fiyatları yükselmektedir.

6- Turistik Bölgeleri Unutmayın

Bölgemizin Orta Doğu’ya yakın olması ve o bölgedeki ülkelere göre daha özgürlükçü olması nedeniyle Arap turistlerin yatırımları dikkatle incelenmelidir.

Özellikle Sapanca, Trabzon, Yalova ve Bursa’daki doğal güzellikler Arap turistlerin ilgisini bir hayli çekmektedir.

7- Arazinin Şekli

Almayı düşündüğünüz arazinin daha planlı bir yapılaşmaya elverişliliği için kare şeklinde olmasına dikkat ediniz.

Ayrıca eğimine de dikkat ediniz. Çok eğimli bölgelerin düzgün yapılaşma için hayli zorluğu da beraberinde getirdiğini unutmayın. Eğimli arazilerin alım satımında pazarlık olumsuz yönde etkilenebilir.

Henüz Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir