0537 408 37 84

Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Arsa Kredisi Hakkında

Bir araziyi satın alırken kredi yardımıyla almak için öncelikle o arazinin imarlı olması yani tarla olmaması gerekmektedir. Tabi birçok bankanın kendine has prosedürleri ve oranları bulunmaktadır. Mesela ziraat bankası arsanın ekspertiz değerinin %50’si kadarına kredi vermektedir. Bu oran başka bankalarda değişebilmektedir lakin kabaca bu şekilde diyebiliriz.

Kredi ile tarla almak isteyen kişiler ise başka bir gayrimenkulu ipotek vererek ancak kredi çekebilmektedir. 

Kredi çekmek için öncelikle kredi başvurusunda bulunulmalı. Bankanın krediyi çekecek kişi üzerinde yapacağı araştırma ve alınacak olan arazinin ekspertiz raporuna göre banka kredisini verebilmektedir. 

Arsa Almak İçin Hangi Krediye Başvurulur?

Arsa kredisiyle arsa almak çoğu zaman çok karlı bir ticarettir. Senede minimum %30 değer kazanan arazilere, yılda %15 maksimum faiz ödenmektedir. Tabi bu risk her dönem her bölge bu şekilde artmamaktadır. Uygun fırsat arazi bulunduğunda kaçırılmaması gerekir ve gerekirse krediyle alınabilir. 

Arsa Tapusu Üzerine Kredi Çekilebilir Mi?

Arsa veya tarla tapusu üzerine kredi çekilebilir. Burada önemli olan krediyi çekecek kişinin tapuların sahibi olması. Örneğin 1milyon değerinde bir gayrimenkulunüz var arsa veya tarla. Ekspertiz değeri yapıldıktan sonra 500bin veya 600bin bankanın ekspertizin durumuna göre kredi çekilebilmektedir. 

Arsa Alım Satım Harcı Ne Kadardır? Arsa Tapu Masrafları

Alım satım işleminin fiyatını üzerinden %2 alıcı ve %2satıcı ödeme yapmaktadır. Yani satılacak arazi 100.000tl değeride gösterildiyse 2000 alıcı 2000 satıcı ödeme yapması gerekmektedir. Bunun dışında tapu döner sermaye bedeli de ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme bölgeye göre değişiklik göstermekle 200-300 tl civarındadır. 

Arsa Satışında KDV Oranı

Şahıslara ait gayrimenkul alım satımlarında KDV bulunmamaktadır. Şirketlerin alış satışında kesecekleri faturalarda KDV oranı sattıkları gayrimenkulun fiyatına göre değişiklik değiştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir