0537 408 37 84

2B Arazi Nedir?

2B Arazi Ne Demektir?

Öncelikle belirtelim 2B arazi orman vasfını yitirmiş arazilerdir. 2B arazisi kavramı 2011 yılında çıkan 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2.maddesinin kısaltılmasıdır. Orman vasfını yitirmiş olan bu araziler genellikle o araziyi kullanan veya üzerinde ki yapıda yaşayan kişilere belli bir ücret karşılığında kalır. Bu arazilere sahip olmak için kişiler zamanında başvuru yaparak kadastronun istediği ücreti zamanında yatırarak 2b arazileri üzerinde hak sahibi olurlar. 

2B Arazi Yasası Neleri İçeriyor?

Köylüler tarafından kullanılan hazine arazilerini kapsayan yasadır. 2011 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yürürlüğe girmiş olan bu yasa ; hazine arazilerinden gelir elde etmek, köylünün kalkınması ve o araziyi kullanan kişinin gerçek hak sahibi olma hakkını vermiştir. Bu araziler güncellenen listeler, kadastro tutanakları ya da kesinleşmiş mahkeme kararlarıyla 2011 yılına kadar 2B arazilerinin kimlerin kullandıkları kesinleştirilmiştir.  

2B Arazi Satışı Nasıl Yapılır?

2B arazisini almak isteyen hak sahipleri, kanunun kabulünden 6 ay, listelerin kesinleşmesinden ise 8 ay sonra başvurmaları gerekmektedir. Rayiç bedelinin yüzde yetmişi üzerinden satış gerçekleştirilecektir.  Yapılacak ödeme peşin olursa yüzde 20 indirim yapılmaktadır. Taksit seçeneklerine göre farklı fiyatlandırmalar mevcuttur. Bazı 2B hak sahiplerinin mevcut ücretlerini ödeyememesi durumda bir ticaret imkanı oluşmuş. Yatırımcılar bu ödemeleri peşin olarak gerçekleştirmiş ve hak sahiplerinden yerleri alabilmişlerdir. 

Henüz Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir